Choď na obsah Choď na menu
 


Aktivity roku 2018

9. 3. 2019

OZ SANARE na podporu duševného zdravia má pomerne pestrú činnosť.

V zimných mesiacoch v januári a vo februári sme sa zúčastňovali prednášok, besied a výstav vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča. Často sme tam mávali aj tvorivé dielne.

Počas roka sme chodili niekoľko krát do Štátnej opery v Banskej Bystrici hlavne na operety. Videli sme Hrnčiarsky bál, Grofku Maricu či Cigánskeho baróna.

Len čo prišla jar, začali sme chodiť na výlety do prírody a zbierať bylinky. Radi chodíme na medvedí cesnak, žihľavu, púpavu, podbeľ a prvosienky. Neskôr hlavne na repík, lipu, bazu.

Pekné výlety sme si urobili na Urpín a Pustý hrad. 

Dedinky v okolí Banskej Bystrice sú rázovité. Každá má v priebehu roka udalosť, na ktorú sa oplatí ísť. Tak to je napr.  v Kynceľovej, kde varia fazuľovicu, v nemciach zasa súťažia vo varení kapustnice a v Riečke robia sladké aj slané dobroty  z kysnutého cesta. Všade býva dobrá nálada s ľudovou hudbou, stánkami  a ochutnávkami. V Riečke v tomto roku boli prezentované ukážky svadobných krojov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.  

Priatelíme sa aj s inými pacientskými združeniami . Parkinsonici  nás pozvali na Parkinsoniádu do Liptovského Mikuláša. Niekoľkí sme sa tejto udalosti zúčastnili.

Najviac na nás zapôsobil trojdňový výlet do Galanty a okolia. Boli sme v Slovenskom Ríme v Trnave. V Galante sme videli rekonštrukciu  historických bojov s Turkami, kde ich porazili Eszterházyovci z Galanty.

Zúčastnili sme sa každoročnej  kampane Ligy za duševné zdravie Zbierky nezábudky. 

Koncom roka sme začali skupinovú arteterapiu prostredníctvom keramiky pod vedením arteterapeutky.

Rok sme ukončili tradičným Vianočným večierkom.